استرس و ترس در سخنرانی

مقاله آموزشی کنترل استرس و ترس در سخنرانی

آموزش کنترل استرس و ترس در سخنرانی

به عنوان یک  مدرس تخصصیی سخنرانی مدیریتی و اولین مبدع سخنرانی به روش آنتونی رابینز باید بگویم بهترین اقدام در هر سخنرانی کنترل و مهار استرس قبل و در حین سخنرانی است بماند که امروزه استرس بعد از سخنرانی هم وجود دارد یکی از مهمترین سوالات پیرامون سخنرانی و مشکلات و معضلات مجری های آماتور ترس ازصحنه و تریبون است و آنقدر این استرس و ترس، زیاد و فراگیر است که ما را قفل می کند و قدرت هر کاری را از ما می گیرد.

طی سه دهه آموزش تخصصی سخنرانی مدیریتی به این نتیجه مهم دست پیدا نمودم که اگر سخنران و یا سخن ور استرس و ترس از سخن رانی خود را معطوف به طرف مقابل بنماید و آنرا کنترل و آنالیزه نموده و به مخاطب بر گرداند و به سود خود از این رفتار انسانی و فیزیولوزیک استفاده کند تبدیل به یک سخنران حرفه ای و تأثیر گذار خواهد شد.

در پشت تریبون و زمانی که مستمعین بالای صد یا دویست نفر و حتی هزار نفر به شخصه مازیار میر هم با این معضل دو دهه دست و پنجه نرم کرده و در اینحال آنرا به مدیران و سیاستمداران طبقات مختلف و از طیفهای گوناگون آموزش داده ام.

طی تمام این سالها با تمام بزرگانی که پیرامون تکنیکهای پیشرفته و فوق تخصصی سخنرانی کار کرده ام متوجه یک مسئله بسیار مهم شده ام و آن این است که هرچقدر برای خودمان ارزش قائل شده و به اصطلاح نوع دوست باشیم و برای تمرین و بالا بردن توان به کارها و سخنرانیهای عام المنفعه پرداخته باشیم شدت استرس ما به شدت کاهش پیدا نموده و قدرت ما روز به روز بیشتر شود.

متأسفانه بسیاری از مدیران و یا جبهه های مختلف سیاسی هرچند همواره تلاش کرده‌اند تا بر ترس خود هنگام سخنرانی در جمع غلبه کنند، اما متأسفانه در این خصوص هرگز به یک موفقیت قطعی نائل شده اند اما چرا؟

بزرگی گفته :

یادگیری مداوم حداقل شرط لازم برای موفقیت در هر زمینه ای است که در آن فعالیت می کنید؛ هر روز چیز جدیدی بیاموزید .

شاید بد نباشد بدانید که موسس شرکت‌های ویرجین، ریچارد برانسون می‌گوید که از سخنرانی کردن در برابر جمعیت متنفر است؛ سرمایه‌گذار میلیاردر، وارن بافت اعتراف می‌کند که پیش از سخنرانی دچار حالت تهوع و سرگیجه و … می شود.

و طی مطالعات گسترده به این نتیجه رسیدم که وارن بافت و یا ریچارد برانسون به عنوان کارآفرینان بزرگ آمریکایی توانسته بودند سرانجام در سخنرانی خود بر ترس خود غلبه کرده‌اند آنهم در سخنرانی های ده هزار نفری که ایراد می نموده اند، پس ما هم می‌توانیم بر ترس و استرس پیش از سخنرانی آن غلبه کنیم. با این مقدمه کوتاه بپردازیم به راههای مقابله با استرس و ترس و… پیش از سخنرانی لطفاً ما را از تجربیات خود آگاه فرمائید.

شتاب در رسیدن به خونسردی ممنوع

یکی از مهمترین اشتباهات سخنرانان آماتور و یا مبتدی و یا دانشجویان برای رسیدن ناگهانی بدون شتاب و درنگ به خونسردی در پشت تریبون خود بزرگترین معظل است اکثر مردم بر این باورند که تلاش برای حفظ خونسردی، بهترین راه برای از بین بردن اضطراب ناشی از سخنرانی است.

یکی از محققان به تازگی تحقیقی را منتشر کرده که نشان می‌دهد این تکنیک متأسفانه موثر نیست. راهکار بهتر این است که وحشت خود را به  هیجان تبدیل کنید. در این تحقیق افرادی که در هنگام سخنرانی، اعلام کردند که هیجان زده هستند، شایسته‌تر و مقتدرتر به نظر می‌رسیدند پس به جای رفتن و شتاب در رسیدن به جزیره امن با ثبات و بدون عجله طی طریق کنیم.

مهارتهای کلیدی خود را منتقل فرمائید

مهارتهای کلیدی برای یک سخنران حرفه ای بسیار مهم و تأثیر گذار است باید یاد آوری کنم که سخنرانی یک هزارتو و یک هزارپایی است که هر پای آن در علم دیگری قرار دارد بنابراین مهارتهای کلیدی و افزایش مهارت برای یک سخنران بسیار کلیدی و مؤثر است همه افراد در بعضی ازموقعیت ها نسبت به موقعیت های دیگر از اعتماد به نفس بالاتری برخورداریم، هیچ کس درهمه ی موقعیت ها نمی تواند صد درصد اعتماد به نفس داشته باشد. بعضی از افراد نمی توانند درجمع صحبت کنند در حالی که برخی دیگر مانند آب خوردن آنرا می دانند این در حالی است که افراد چه برای کم و یا زیاد این قدرت را دارند و دوم داشتن احاطه به زبان بدن یا زبان رفتار و همچنین احاطه بر علم کلام و بیان و علومی که به عنوان علم بینابینی می تواند برای سخنران مفید باشد و توسعه و بهبود فرایندها و مهارتها و دانش می تواند کمک به مهار استرس و ترس نزد سخنران نماید.

رفتار شناختی را تمرین کنید

برخی مواقع شاهد شاگردانی هستم که استرس و ترس عملکرد آنها را متوقف میکند آن هم در سخنرانی  های آزمایشی و نمایشی باعث شد در این خصوص به تحقیقات گسترده ایی دست زدیم. متأسفانه برخی به درمان دارویی متوسل میشوند که اصلاً درست نیست تمرکز و قدر بیان و شانس اشتباه و یا غلط گویی و یا عدم بیاد آوردن افراد را زیاد می کند. درمان رفتارشناختی نوعی مشاوره‌ی سلامت ذهن است که به شما کمک می‌کند از تفکرات منفی خود آگاه شوید، در نتیجه در موقعیت‌های چالش‌برانگیز می‌توانید عملکرد بهتر و مؤثرتری داشته باشید. به شخصه و به شدت معتقدم که اضطراب سخنرانی در برابر جمع را می توان با شرطی سازی و تکرار و تمرین کنترل و بهبود رویه ها را می توان بوسیله وحدت رویه ها مورد استفاده نمود.

یکی از این ابزارها شامل درمان از طریق قرار دادن این افراد در سیملاتور سخنرانی جلوی هزاران نفر که ساخته شخصی من است و… ( دردوره سخنرانی سیاسی از این ابزارهای واقعی و مجازی استفاده می کنیم) در این تمرینهای حرفه ای معمولاً با استفاده از صدای خنده‌ی مجازی و یا تشویق مجازی، و یا واقعی تعادلی افراد سخنرانی را بسیار بسیار واقعی‌تر جلوه دهند.

طی سالها آموزش تخصصی سخنرانی سیاسی و مدیریتی افرادی که از این شیوه‌ برای آموزش استفاده کرده‌اند هنگام سخنرانی در مقابل مخاطبان واقعی اضطراب کمتری از خود نشان می‌دهند و بسیار حرفه ای تر رفتار نموده و کنترل استرس و ترس را انجام می دهند.

علائم ترس از صحنه شامل: قرمزشدن چهره، عرق کردن، تپش قلب، لرزش، خشک شدن لب ها، ترس از دست دادن جایگاه، اضطراب و… اگر قبل از شروع سخنرانی چنین علایمی در شما ظاهر شد شک نکنید که سخنران از صحبت درجمع، ترسیده است. درهرصورت ترس از صحبت کردن در جمع قابل کنترل و درمان است فقط باید تمرکز کنید و مطالعه و تمرین و…

به یاد داشته باشید که پیوسته  دقت و تمرکز، رموز عملکرد عالی است و زمان این مهم را برای شما مانند شمشیری برنده و بسیار زیبا و کاربردی شکل خواهد داد.

مازیار میر مشاورکسب کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *