تبلیغات حرفه ای تبلیغات پنهان

تبلیغات حرفه ای تبلیغات پنهان

تبلیغات حرفه ای، تبلیغات پنهان

سالهاست با تبلیغات گسترده در زمینه انتخابات اصناف در شورای شهر و یا مجلس و یا حتی ریاست محترم جمهوری مواجه هستیم شاید باید از این هم جلوتر بیاییم تبلیغات گسترده برای یک محصول غذایی یا پوشاک یا….

در همه این موارد شما شاهد هزاران عکس مجله پوستر فیلم و سلسله مباحث و تبلیغات مستقیم از این دست هستید که ما برترین بهترین، اولین و تخصصی ترین هستیم و دیگران همه از ما عقب تر هستند و

فقط به کاندیدای انتخاباتی ما رآی دهید برخی پا را فراتر نهاده و بقیه را دزد بیسواد و به کم کاری هم متهم می کنند که کاری بسیار بد است.

آری تمام این سلسه تبلیغات برای قرنها بصورت مستقیم یک فریاد را تکرار می کنند، به من رأی دهید من فقط درست و زیبا هستم، در بازار هم دستفروشان به مدت طول عمر بشر همین کار را انجام می دهند. آیا این رفتار قدیمی جواب می دهد؟ آیا مشتریان هوشمند امروزی تحت تأثیر این مسائل قرار می گیرند؟

در این مقاله کوتاه ما شمارا با اصول و مفاهیم تبلیغات و مخصوصاً جدیدترن مدل اثر بخش تبلیغات یعنی تبلیغات پنهان آشنا خواهیم نمود.

تبلیغات پنهان

معمولاً چند مدل کلی برای تبلیغات در جهان امروزی مد نظر است. تا در نهایت با متقاعد کردن مخاطب مشتری و یا مردم وجود دارد که مخصوصاً در انتخابات بیشتر کاربرد دارد.

در انتخابات اول تمرکز روی فرد است بعد تخریب طرف مقابل پر رنگتر نمودن محاسن کاندیدا و کم رنگتر کردن نقطه ضعف ها.

شرکتی که می خواهد محصول یا خدمت خود را به فروش برساند، اولویت بندی می کند و مشخصات فنی یا قطعات خود را از نظر مقیاس سرعت، وسعت، خدمات پس از فروش و

در واقع پیام کاندیداهای انتخاباتی در مجلس و یا  شورای شهر یا اصناف یا هر جای دیگر و یا شرکت ها و مؤسسات بصورت مستقیم تو سر مخاطب کوبیده می شود  آن هم با مشت.

مسیر دیگر تبلیغات استفاده از سلبریتیهای مختلف  فرهنگی، ورزشی، سینمایی، منظره های زیبا و خاص ، زیباترین مدلها عکسها و مناظر طبیعی و یا تکنولوژی که در تبلیغات اثر بخش حرف اول را می زند اما رفته رفته بعلت استفاده بیش از حد تآثیر خود را از دست می دهد.

اما مسیر سوم که مدتها است بخاطر نوع ارائه و تکنیک هوشمندانه خود در حال شکل گیری و فراگیر شدن در رسانه های مختلف جهان است تبلیغات پنهان است.

به طور کلی، تبلیغات پنهان و نامحسوس عبارت است از جایگزین نمودن شیوه ها و متدهای مختلف ارائه و تبلیغات محصولات، خدمت و یا خدمات در بخش هایی از کتاب(زبان بدن ایرانی) و یا برنامه های رادیویی و تلویزیونی(برنامه ۹۰) مقالات علنی و یا تحقیقی(مقاله بازاریابی به روش داعش) عکسها و حتی فیلم ها، اشعار و حتی اخبار و مجلات جایگاه ویژه تبلیغات پنهان است که در سنوات قبل تبلیغات درون این منابع هنوز رخنه نکرده بود و یا اساساً کاربردی نداشت.

امروزه استفاده از این تبلیغات پنهان هوشمند و هدفمند به صورت کاملاً محسوسی رو به گسترش است. در تبلیغات پنهان، پیوسته سعی می شود یک کالا با حیثیت اصلی یک فیلم معشوق شود. مثلاً در برنامه های تلویزیونی خاص از یک موبایل یک خودرو یک زنگ خاص موبایل و یا یک تیک خاص که متعلق به یک برند خاص است و در لایه پنهان است سود برده می شود.

یا در فیلم سینمایی تام کروز از موبایل نوکیا بارها و بارها استفاده می شود، در فیلم جیسون استتام از خودروی ولوو و آئودی و یااستفاده می شود، یا فیلم (من، روبوت) هم ویل اسمیت به دفعات و مکرر از کفش های کانورس بصورت کاملاً بارز و مشخص استفاده می کند.

در سایر فیلم ها آرم ساعت خاص در مجموعه فیلمهای جیمز باند و یا در فیلمهای سینمایی مختلف مثل تاکسی لوگو و آرم خودرو ساز را بخوبی و متمایز رویت می کنید.

آرم های خودرو برای شروع و یا پایان سکانس ها  به خوبی در جلوی مایه ها واضح و کاملاً مشخص دیده می شود.

ازمیان فیلم های پر از تبلیغات پنهان، می توان به فیلم های جان سخت و یا ایندیانا جونز و آرنولد و ویل اسمیت و….. هم اشاره کرد.

امروزه اغلب شرکت های تبلیغاتی و استودیو های تلویزیونی، قسمتی را به نام واحد تبلیغات پنهان راه اندازی نموده اند که علاوه بر بازیابی و تحقیقات و تحلیل در خصوص شیوه های نوین تبلیغات پنهان، تحقیقات گستره ای پیرامون این شیوه های جدید و خلاقانه را نیز مورد بررسی قرار می دهند.

شاید در اینجا باید اشاره ای داشته باشیم به عوامل مهم در تبلیغات پنهان  و چرا این روش امروزه محبوبیت خاصی پیدا کرده است.

اساساً در بین دو نیمه و قبل از شروع فوتبال تیم ملی محبوبمان ما تلویزیون خود را خاموش یا صدای آن را خفه میکنیم تا از صدا و تصویر آزار دهنده تبلیغات فرار کنیم.

اما من ده ها بار مجذوب فیلمهای جیمز باند و ساعت کت و شلوار خودنویس پارکر در فیلم شدم و حتی خودنویس پارکر را خریدم، دکتر مازیار میر به شدت معتقد است که امروزه اثر گذار ترین مدل تبلیغات، تبلیغات پنهان است.

آری تبلیغات پنهان با ازدیاد  مخاطبان، تکرار پذیری مخاطبین در برنامه های مختلف یا حتی تکراری و با بهره گیری مستقیم یا غیرمستقیم از شهرت حیثیت های گوناگون سینمایی، ورزشی، سیاسی، اجتماعی، و مخصوصاً نمایش خدمات و کالاهای لوکس یا حتی معمولی در محیطی مناسب، مردم و مشتریان احتمالی را به سمت خود جذب نموده و حتی با نام خود آشنا نمایند.

تبلیغات نامرئی

تبلیغات زیرپوستی و یا نامرئی، یکی از شیوه های جدید و منحصر به فرد و تأثیرگذار در تبلیغات پنهانی است.

برای اولین بار تبلیغات زیرپوستی به وسیلهی یک تازه وارد امور تبلیغات به نام جیمز ویکاری به کار گرفته شد.

آقای ویکاری در طی اکران فیلم اسپارتاکوس که یکی از فیلم های بسیار تأثیرگذار در تاریخ سینمای جهان است و مشخصاً در سالن سینما از شعار پاپ کورن بخورید و کوکا بنوشید را با سرعت یک سه هزارم ثانیه، بدون هیچ تاخیری و بدون هیچ بینش قبلی روی پرده سینما انداخت. پس از آن، تماشاگران و حتی در خلال فیلم همه برای خرید پاپ کورن و نوشابه کوکاکولا به لابی سینما مراجعه کردند.

در این شیوه منحصر به فرد، آگهی دهنده پیام خو د را به گونه ای طراحی می کند که از بخشهای خاصی از مغز بهره گرفته می شود. تا ضمیر ناخواسته آنها را منفعل و فعال سازد.

امروزه از این شگرد ها و شگردهای گوناگون تلفیقی و روانشناختی توأما برای جذب و اقناع مخاطب بسیار استفاده می گردد.

شما از تکنیکهای پیشرفته تبلیغات پنهان چقدر و چگونه استفاده می کنید؟

مازیارمیر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *