تقویت صدا و حنجره برای سخنرانی

آموزش تقویت صدا و حنجره برای سخنرانی و سخنوری

رمز و راز های صدا و حنجره ای استثنایی و جذاب

برای داشتن صدا و حنجره ای فوق العاده و استثنایی باید پیوسته مراقب تارهای صوتی خود باشیم. مهمترین قسمت مراقبت از حنجره و صدا تمرین دائمی است. شما باید از یک دستورالعمل حرفه ای مداوم استفاده فرمایید و حتی همیشه پرهیز غذایی داشته باشید تا صدا‌‌ ی شفاف و جذاب و استثنایی داشته باشید. بشر در تمام طول زندگی گاهی دچار گرفتگی صدا می گردد، انواع بیماری پلیپ، خستگی، خشکی گلو، و یا زیاد داد زدن و فریاد زدن و انواع بیماری ها باعث بروز این حالت می گردد. در این مقاله روش هایی برای مقابله با این حالت گرفتگی صدا خدمتتان ارائه میدهم.

برای درمان التهاب تارهای صوتی و گرفتگی صدا باید حرف نزنیم و برای مدتی بیشتر تمرین سکوت کرده و روزه سکوت بگیریم تا کمی التهابات تارهای صوتی فروکش کند. به شما قول می دهم که به مرور و ظرف یک هفته این حالت گرفتگی صدا برطرف شود. در غیر این صورت حتما با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت فرمایید. برای مثال در زمان ابتلا به بیماری های تنفسی و مخصوصا زکام و یا انواع عفونت های تتفسی و ریوی، به جای استفاده از داروهای شيميايی می توان از دم نوش آویشن و یا تنورک، گل گاوزبان و…. استفاده نمود. یکی از مهمترین دستورالعمل های مبارزه با انواع عفونت‌های تنفسی استفاده از گل گاوزبان، عناب و همچنین شربت شیرین بیان میباشد که می‌توانند گرفتگی صدا و حنجره را در افراد سرما خورده رفع کرده و سلامتی تارهای صوتی را به انسان باز گردانند. دمنوش گل گاوزبان و عناب را باید روزی ۲ بار و همچنین شربت شیرین بیان را روزانه نصف لیوان یا یک لیوان کوچک قبل از  وعده های اصلی میل فرمایید. یکی دیگر از دستورالعمل های بسیار معجزه بخش استفاده از مخلوط گل زوفا، بنفشه کاکوتی و آویشن است که  بصورت مساوی ترکیب و دم نموده و مثل مدل فوق میل نمایید.

در ادامه دمنوش های دیگری را که برای صدا و حنجره موثر هستند را معرفی میکنم. دم نوش زنجبیل همراه با عسل طبیعی و یا عسل با فلفل سیاه و یا قرمز می باشد که آن ها را در یک لیوان آب گرم حل کرده و چند بار در روز میل کنید. ترکیب عسل با عرق شاه پسند نیز به همین روش نسخه دیگری است. یکی از دلایل رایج گرفتگی صدا و حنجره، خشک بودن گلو یا تارهای صوتی زنان و مردان است. بنابراین، درمان با بخار به کاهش این ناراحتی کمک می‌کند. برای اثرگذاری بیشتر می‌توانید از برخی روغن‌ها یا عرقیجات هم استفاده کنید. استشمام اسطوخدوس، بابونه یا نعنا و یا ترکیب اینها و بخور با آن ها یا بخور با قرص های اکلایپتوس شرکت باریج اسانس نیز کار ضد عفونی و نرم نمودن تارهای صوتی را انجام می دهد. ترکیب یک قاشق چایخوری عسل طبیعی و آب‌لیمو در یک فنجان آب ولرم نیز تاثیرات خوبی در نرم شدن گلو دارد. یکی دیگر از دم نوشهای عالی این است که یک قاشق چایخوری هل و دارچین را دم کرده و با یک قاشق چایخوری عسل ترکیب نموده و هر روز روزی سه بار میل کنید. یا هل خام را در دهان گذاشته و بجوید که به تارهای صوتی بسیار کمک می کند. تورم را برطرف کرده و به غشای سلولی کمک می کند. قرقره کردن نمک و یا سرکه سیب هم بسیار مفید است و باعث ضد عفونی و مرطوب نمودن تارهای صوتی و باز شدن صدا و حنجره می شود.

ترفندهایی برای تقویت صدا و حنجره برای سخنرانان

برخی از دانشجویان ده سال آموزش آیین سخنرانی به من می گویند که تن صدا و حنجره ی ما هر گز خوب نمی شود. باید بدانید فرایند تبدیل شما به یک سخنران حرفه ای و همچنین داشتن صدای فوق العاده و استثنایی، فرایندی طولانی و همچنین بسیار وقت گیر و پر زحمت است. اساسا پس از بلوغ و طراحی ساختار تارها یا طناب های صوتی، دیگر نمیتوان کار زیادی انجام داد و در نگاه اول هم این مسئله کاملا درست بنظر می رسد؛ اما با تمرین های طولانی و رعایت ترفند های زیر میتوان به مرور به تقویت صدا و حنجره پرداخت.

ترفند طلایی اول

افراد بسیاری هستند که می خواهند تن صدای کلفتی داشته باشند، بنابراین برای کلفت تر شدن تن صدا به منظور زیبایی، تحکم و قدرت، با این تکنیک به این مهم دست پیدا می کنند. باید بدانید شما هرچقدر شمرده شمرده و آرام صحبت کنید (منظور فقط تن صدای پایین نیست، بلکه سرعت بیان حروف و کلمات و جملات است) میتوانید اولا حرف به حرف کلمات را درست و کامل بیان کرده و دوما با تنظیم دقیق تن صدا و کاهش آن متعاقبا به کلفتی صدای بیشتری دست پیدا کنید.

ترفند طلایی دوم

یکی از مشکلات نسل بشر تو دماغی صحبت کردن است که می توان با انواع عمل های جراحی و…. مشکل پلیپ و تو دماغی را درمان کرد و نیاز به جراحی دارد. اما تمرین دیگر دقت در بیان حروف و کلمات از طریق لب و دهان و هدایت اصوات از طریق دهان و لب و زبان می باشد. باید بدانید هرچقدر صدا از بینی خارج شود صدای شما نازک تر شده و از جذابیت آن کاسته خواهد شد.

ترفند طلایی سوم

برای صاف کردن گلو، حنجره و سینه با سرفه کردن اخلاط را از سینه و گلو خارج می کنند. نوشیدن دم نوش های سنتی هم برای حنجره بسیار مفید است. اما چسباندن دست ها به هم و برای یک یا دو دقیقه  از ته دل دمیدن درون دست خود بسیار ایده ال است؛ نکته بسیار مهم انجام این کار هر روز پس از برخواستن از خواب و نکته دیگر تنفس شکمی برای این کار می باشد. نکته اخر استفاده از الف و میم بصورت اهوممممممم یا امممممممممم یا ماااااااااا و اوووووووو است.

ترفند طلایی چهارم

تکنیک دیگر برای تقویت صدا و حنجره این است که لطفا مانند جنگجویان دلاورانه تنفس کنید؛ یک جنگجو در کارزاری که جنگ بر سر کشتن و یا کشته شدن است با تمام وجود می جنگد. پس شما هم کاملا با تمام وجود تنفس کنید، تنفسی از انتهای دیافراگم خود، یک نفس بسیار عمیق کشیده و این مهم را بارها و بارها تکرار فرمایید. با این کار می توانید بدون خستگی و با تاثیرگذاری مضاعف سخنرانی های طولانی داشته باشید. نکته مهم در این قسمت این است با انجام ورزش های دراز و نشست، بارفیکس و نشستن و پاشدن می توانید به این مهارت بسیار کلیدی دست پیدا کنید. به هیچ وجه نباید تنفس سینه ای داشته باشید، بلکه فقط کمی تنفس شکمی داشته باشید. پس تنفس را همیشه با بالا و پایین بردن شکم تمرین فرمایید. باید اذعان نمود که تنفس حرفه ای یک سخنران وقتی کامل می شود که شانه های سخنران کاملا ثابت بوده و فقط شکم سخنران جلو و عقب برود.

ترفند طلایی پنجم

تمرین، تمرین و بازهم فقط تمرین مهمترین مهارتی است که یک سخنران حرفه ای برای تقویت حنجره خود باید به آن مجهز باشد. تمرین جنس صدا و تن صدای  شما را کاملا متحول و دگرگون می‌نماید. با تمرین مداوم ظرف یکسال تضمین می کنم به مهارت فوق العاده و حیرت انگیزی دست پیدا می کنید. مخرج صحیح کلمات را درست ادا نمایید و همچنین به سمت هرچه بیشتر مسلط شدن برای به پشت تریبون رفتن، و در نهایت تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان خود دست پیدا کنید. نکته بسیار بسیار مهم این است باید هر روز در ساعت خاص و با بازه زمانی حداقل پانزده تا بیست دقیقه تمرین فرمایید، مخصوصا وقتی که بیمار هستید یا اصلا حوصله ندارید.

ترفند طلایی ششم

یکی از مهمترین تکنیک‌های پیشرفته برای تقویت صدا و حنجره سخنرانان یک پرده بلندتر سخنرانی ایراد نمودن است. یک پرده محکم سخن گفتن، این تکنیک بسیار حرفه ای در دراز مدت تارهای صوتی شمارا تحکیم و کلفت تر می نماید. شما عادت به محکم سخنرانی کردن نموده و یاد می گیرید که از این تکنیک در جمع های کوچک و دوستانه بهره ببرید و کم کم در گفتگو های ساده نیز از آن سود ببرید. به این ترتیب این مسئله به یک رویه مناسب، حرفه ای و فراگیر در تمام زندگیتان تبدیل می شود. آری این تکنیک صدای شما را پر طنین تر و پر قدرت تر از گذشته خواهد نمود و صدای شما بسیار کلفت تر از همیشه به نظر می رسد و دقیقا رزونانس و جاذبه صدایتان بهتر و بیشتر می گردد.

ترفند طلایی هفتم

لطفا به دنبال نسخه تک نسخه ای خودتان باشید؛ نسخه ای واحد در گیتی. خوب است بدانید که یک مجری فوتبال با صدای تو دماغی، آمریکا و اروپا را فتح کرده است، یا مورگان فریمن با صدا و حنجره ی خاص خود که ناشی از تمرین های سخت و طولانی مدتش که در ابتدای ورود به دبیرستان تا ورود به هالیود ادامه داشت، توانست صنعت سینما را متحول نماید. تولید صدا ی اختصاصی با تکنیک های ویژه برای سخنرانان آخرین و مهمترین دستورالعمل کلیدی برای یک سخنران حرفه ای است.

چند ترفند دیگر برای تقویت صدا و حنجره سخنرانان حرفه ای

فقط بستنی یخی و میوه‌ای بخورید و در مصرف بستنی زیاده روی نکنید. آب یخ و چای داغ لبسوز را به خاطر تخریب تارهای صوتی از رژیم غذایی خود کاملا حذف فرمایید. هرگز ناگهان فریاد نزنید چرا که شٌک برای تارهای صوتی بسیار بد و مخرب است. هرگز صدایتان را با سرفه و یا دیگر تکنیک ها صاف نفرمایید چراکه گرفتگی صدا و خشکی حنجره را تشدید می کند. از استعمال هر نوع دخانیات و افیون و… مخصوصا مشروبات الکلی به شدت اجتناب کنید و در معرض افراد دودی هم قرار نگیرید. چراکه این رفتارها صدا را خشک و بسیار بد فرم می نماید. سخنرانان حرفه ای پیوسته برای رطوبت تارهای صوتی‌ در معرض دستگاه بخور هستند و بصورت مستمر در زمان‌های منظم آب یا چای رقیق گرم می نوشند. هر روز صبح یا قبل از سخنرانی یک دوش آب گرم شما را سرحال آورده و بخار مجاری تنفسی را مرطوب و مخصوصا باز می نماید. از مواد و داروهای حساسیت‌زا و حتی ضد حساسیت به شدت اجتناب فرمایید؛ چراکه شک نکنید که باعث گرفتگی و بدتر شدن صدا خواهد شد. تکنیک های تنفس حرفه ای را تمرین فرمایید و سعی کنید گلو و حنجره تان را تحت هر شرایطی مرطوب نگه کنید.

مازیار میر مشاور و مدرس سخنرانان حرفه ای کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *