خلاصه کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد

چکیده ای از کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد (از پر فروش ترین کتاب های جهان)

به عنوان یک مدرس و مشاور رفتار شناس خواندن این کتاب را برای توسعه مهارت های فردی و موفقیت به شدت توصیه می کنم  و در ابتدا مقدمه کتاب را عیناً برایتان نقل می کنم. مقدمه کتاب اینگونه آغاز می شود:
کاتبی مصری روی شومینه اتاقم نشسته. این مجسمه سنگی را در سفری که سالها قبل به قاهره داشتم خریدم. چهار زانو نشسته، کاغذ پاپیروس را روی زانو گذاشته و قلم را به دست گرفته است. کاتب به دور دست ها خیره شده، گویی آینده را می بیند. این مجسمه نمادیست برای حرفی که در این کتاب می خواهم بزنم. در نزد مردمان مصر باستان هر چیزی که نوشته می شد واقعیت می یافت… او به کسانی که برای رسیدن به خواسته هایشان با وجود تلاش ناکام مانده اند می نویسد: “در پس آه و ناله ها چیزی منتظر شماست. وقتی بجای تسلیم شدن به راه خود ادامه می دهید، ناگهان به منبع جوشانی از انرژی دست می یابید و از این که می توانید باز هم پیش بروید متعجب می شوید. این سه جمله کوتاه را بیاد داشته باشید: به نوشتن ادامه دهید. بهترین چیزها در اغلب مواقع درست بعد از جایی است که فکر می کنید ایده ها و راه حل هایتان ته کشیده است… آه و ناله تقریبا بلافاصله و قبل از اینکه متوجه شوید تبدیل به “فکر می کنم بتوانم.” و بعد، به شکلی نا محسوس به “امروز باید انجام شود” تبدیل می شوند. پیش بروید، به نوشتن ادامه دهید. تا زمانی که “جرقه زده می شود، راهی در برابرتان گشوده می شود که آسمان ابری را به “روز آفتابی” تبدیل می کند.” بی شک برای اینکه اتفاقی بیفتد باید به عمق افکار خود برویم. تا وقتی بطور کلی فکر می کنیم هیج اتفاقی نمی افتد. تهیه فهرستی از خواسته ها ذهن ما را منظم می کند و انرژی های بیرون از ما را برای تحقق خواسته مان هدفمند می سازد و راهنمایی می کند.
این جمله را کلاوسر اینگونه می نویسد: “وقتی می نویسی به نوعی متعهد می شوی و این تعهد کار ساز است. تا وقتی متعهد نشده ای تردید داری و تا وقتی تردید داری کسی کاری برایت انجام نمی دهد. نوشتن باعث می شود تصور روشنی از خواست خود پیدا کنی، تا ندانی چه می خواهی نمی توانی به آن برسی. نوشتن باعث می شود تصور روشنی از خواست خود پیدا کنی. خدا می تواند چیزی را که می خواهی به تو بدهد اما خودت باید به روشنی بدانی که چه می خواهی.” به شدت توصیه اکید می کنم که مثل هنریت کلاوسر که چنین توصیه خوبی به همه ما می کند و نویسنده نیز سال ها است که به این مهم اشتغال دارد لطفاً و حتماً بنویسید و نتایج نوشته های خودتان را برایم ارسال فرمائید. یادتان باشد که فقط شرط تحقق خواست هایتان این است که ایمان به خواسته خود و نوشتن را سرلوحه و مرام خود قرار دهید و هر اتفاقی که افتاد خیر است صبر داشته باشید عجله نکنید.

مروری بر کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد

دکتر هنریت کلاوسر در بنویس تا اتفاق بیافتد شرح می دهد که گام نخست در راه رسیدن به اهداف، نوشتن آنهاست. نوشتن حتی کمک می کند تا بفهمید که دقیقاً چه می خواهید. در این کتاب، با داستان هایی از آدم های عادی آشنا می شوید که بعد از آوردن آرزوهای خود به روی کاغذ، شاهد معجزه هایی کوچک و بزرگ در زندگی خود بوده اند. توصیه های واقع بینانه و تمرین های آسان خانم کلاوسر مسلماً قوه خلاقه شما را فعال می کند و چیزی نمی گذرد که متوجه می شوید با نوشتن آرزوها، پرواز خود را به سوی موفقیت آغاز کرده اید. فکرهای بزرگ بکنید، موثراست. کتاب بنویس تا اتفاق بیافتد می گوید: « اگر بدانی چه می خواهی، می توانی به آن برسی.» این که تعیین هدف، تمرکز روی نتیجه ی کار و داشتن تصویری روشن از آنچه در زندگی به دنبالش هستید می تواند باعث تحقق رویاهای شما شود. عنصر کلیدی در تمام کتاب های موفقیت این است که هدف خود را بنویسید. نگران نوع کاغذ یا خودکاری که می نویسید نباشید. تنها قانون این است که هر بار چیزی را می نویسید زیر آن تاریخ نوشتن و رسیدن به آن را بنویسید. هر کسی می تواند این کار را انجام دهد و هیچ روش درست و غلطی برای این کار وجود ندارد، زیرا هرکسی آن را به شیوه خودش انجام می دهد و باز هم مؤثر واقع می شود. زندگی روایتی است که شما هم دستی در نوشتن آن دارید. ما بیش از حد نگران ظواهر امور هستیم اما چیزی که اهمیت دارد ایمان است، ایمان به این که (خیراست). افکار ما مانند درخت آرزوها ست. هر چه فکر کنیم همان می شود. هر عملی که انجام می دهیم جهان بازتاب آن را به ما بر می گرداند و بالاترین عملی که از ما سرمی زند (اندیشه وتفکّر) است. هر اندیشه ای که داشته باشیم، جهان انعکاس آن را در قالب حوادث و اتفاقات به ما برمی گرداند. راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. زندگی فی نفسه نه رنج و نه مصیبت است و نه شادی. و بهجت زندگی یک بوم سفید نقاشی است و انسان باید بسیار هنرمندانه با آن برخورد نماید.

بنویس تا اتفاق بیافتد!

فهرست اهداف خود را تنظیم کنید. اگر متوجه شدید یک هدف را به خاطر بزرگ یا دور از دسترس بودن کنارگذاشته اید، آن را به هر ترتیب بنویسید و یک ستاره کنار آن بگذارید. این یک هدف زنده است. با قلبتان بنویسید و فهرست را تا جایی که دوست دارید طولانی کنید. تصور کنید که شما می خواهید عرض رودخانه ای را که آب با سرعت در آن جریان دارد بپیمایید. ممکن است بدون هیچ وسیله و کمکی شما بتوانید به سختی عرض رودخانه را طی کنید ولی بدون تردید، نیروی جریان آب بر شما تأثیر گذاشته و شما را ازمسیرتان منحرف می کند و به نقطه ی دیگری می رساند. در صورتی که شما می توانید با تکیه بر طنابی که از یک طرف رودخانه به طرف دیگر کشیده شده است، به راحتی عرض رودخانه را طی کرده و درست به نقطه ی مورد نظرتان برسید. اگر زندگی را به یک رودخانه ی خروشان تشبیه کنیم، هدف همان نقشی را دارد که طناب هنگام عبور از رودخانه دارد. هدف به حرکت انسان ثبات و نظم می بخشد و او را در مسیر صحیح نگاه می دارد و باعث می شود امواج خروشان زندگی نتواند او را به این سو و آن سو بکشاند. اگر به طناب اهدافتان محکم بچسبید دقیقاً به همان جایی در زندگی می رسید که در نظر داشته اید. یک چیز می تواند همه چیز را دگرگون کند: «انتخاب هدف و چسبیدن به آن.»
کمکی که مغزمی کند: وقتی رویاها یا آرزوهای خود را می نویسید مثل این است که تابلویی را به دست بگیرید، تابلویی که رویش نوشته (آماده برای کار). این کار باعث نصب فیلتری می شود که باعث می شود نسبت به برخی چیزها در محیط پیرامون خود هوشیار شوید. وقتی هدفی را می نویسید، مغز شما اضافه کاری می کند و به شما برای رسیدن به آن کمک می کند و شما را نسبت به نشانه ها و علائمی هوشیار می کند. به طور کلی، رسم دنیا این طوری است که با نوشتن اهداف، چرخ ها و انرژی ها را به حرکت در می آورید. هر انسانی دارای اهداف و آرزوهای گوناگون است و باید برای رسیدن به آنها تلاش و کوشش کند. ولی متأسّفانه زمان چندانی برای سعی و خطا و یافتن راهی مناسب در اختیار ندارد. بنابراین بهتر است در این مدّت کوتاه بهترین تصمیم گیری را کند و از حرکت به سمت جلو دست بر ندارد و همواره آموزش ببیند. پس باید هدفتان را مشخص کنید. باید کاملاً مشخص کنید چه می خواهید و به کجا می خواهید برسید. این تصویر باید به قدری واضح و روشن باشد که بتوانید تمام زوایای آن را بدون هیچ کم و کاستی در ذهن خود ببینید. شما باید خود را در اوج موفّقیّت تصور کنید. بنابراین برای خود هدفی واقعی و دست یافتنی در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. ما پادشاه قلمرو فرمانروایی زندگی خویشیم و رؤیاها، حدود و ثغور فرمانروایی مان را مشخص می کنند. آن که رؤیایی بزرگ در سر دارد از زندگی خود یک امپراطوری بزرگ خواهد ساخت. آن که آرزوهایش حقیر و کوچکند زندگی خود را به یک زندان و سلول کوچک تبدیل خواهد کرد و آن که رؤیایی در سر ندارد سال ها است که مرده و در جهنمی از سکون، نا امیدی، آشفتگی می سوزد و می سازد. قدر رؤیاهای خود را بدانید و به آنان چونان بیندیشید که به بزرگترین دارایی های خود فکر می کنید، چرا که بزرگترین دارایی های هر فرد آرزو و هدفی است که برای زندگی در دل دارد. آرزو به زندگی انسان جهت و معنی می بخشد. او را به حرکت و تکاپو وا می دارد و سبب رشد و تعالی اش می شود. هدف به کالبد انسان روحیه ی نشاط، انگیزه، امید، شهامت، پایمردی و پشتکار می دهد و بدین سان انسان را قادر می سازد که از زندگی خود یک بهشت رؤیایی بسازد. همه ی داستان ها و ماجراجویی ها با یک رؤیا شروع می شود. بدون آرزو و رؤیا چیزی وجود نخواهد داشت. کسی که رؤیا در سر ندارد، آینده ای نیزhttps://ghabzeh.com/خلاصه-کتاب-بنویس-تا-اتفاق-بیفتد/ نخواهد داشت. رؤیا های بزرگ به زندگی ما وسعت می بخشد و رؤیاهای کوچک، زندگی ما را محدود می کند، در واقع هر انسانی با رؤیاها و آرزوهایش مرز های زندگی خود را مشخص می کند.
و خلاصه این که: یک پیشنهاد عالی برای موفّقیّت در عرصه های مختلف زندگی:
تا سه روز دیگر، یک دفتر ۸۰ برگ تهیّه کنید و آن را به هشت بخش تقسیم کنید. دفترِ خود را «زندگی»  نام گذاری کنید. صفحه ی اول آن طبق شماره های زیر فهرست بندی کنید و سپس کامل نمایید: ۱ـ بخش شکرگزاری  ۲ـ بخش اهداف و برنامه های آینده. ایده ها و طرح های کارآفرینی (نوشتن۱۰۱ هدف در این بخش) ۳ـ تجربه هایی که آموخته اید. (شکست ها و موفّقیّت ها) ۴ـ ثبت موفّقیّت های گذشته و آینده ۵ـ کارهای خیر و  نیکی که انجام داده اید و می خواهید انجام دهید. ۶ـ ویژگی های مثبت و خوب اطرافیانتان و کسانی که با آن ها مُــراوده دارید.  ۷ـ چکیده ی کتاب هایی که مطالعه کرده اید یا کتاب های صوتی که گوش کرده و می کنید. ۸. تاریخ توّلد دوستان و نزدیکان (جهت عرض تبریک و…) همواره دفتر زندگی تان را به روز کنید و آن را کامل تر کنید تا از لحظه لحظه های زندگی تان لذّت ببرید.

فهرست
• بنویس تا اتفاق بیافتد
• دانستن اینکه چه می خواهید: تعیین اهداف
• جمع آوری ایده ها: صندوق پیشنهادات مغز
• آماده شدن برای دریافت کردن
• پرداختن به ترس ها و احساسات
• آزاد شدن: نوشتن تا رسیدن به راه حل

مازیار میر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *