دکتر مازیار میر مشاوره کار افرینی

دکتر مازیار میر

مشاوره راه اندازی و رونق دادن به کسب و کار

سه دهه است که بعنوان یک مشاور کسب وکار در یازار پر تلاطم کسب و کار و مخصوصا استارتاپها در حال فعالیت هستم اما مخصوصا قبل از عید پیش بینی رکود بی سابقه در بازار و مخصوصا بخش کارافرینی را پیش بینی نمودم چیزی که کاملا ملموس بود. قیمت ارز غیر قابل باور و غیر کنترل شده ضربات بسیار مهلکی به جامعه کسب و کار و مخصوصا کارآفرینان داخلی وارد نمود که مدتها طول خواهد کشید تا این ضربات جبران شود. اما ایا این اتفاق ها فقط برای ایران و بازار کشور ما بوده و یا مصداق های از این تنش‌ها و استرس ها و ترس و اضطراب ها در سایر ممالک جهان وجود نداشته است و نحوه برخورد با این موارد چگونه بوده و ما چه درسهایی از این مطالب می توانیم کسب نماییم.

مشاور کارآفرینی های نوین با ترس و دلهره در کسب و کارهای نوپا

جواب کاملا مثبت است و شاید بهترین شاهد مثال هم شرکت IBM است که در زمانیدکه بازار امریکا تقریبا وضعیت مشابه و با رکوذ فراوان را تجربه می کرد و بر اساس ایده‌ی کارآفرین برجسته  (Amdahl) تکنیک به ظاهر ساده‌ اما کاملا هوشمندانه ای را به اجرا نهاد.

یادداشت های یک مشاور کسب و کار سقوط کارافرینی با نوسان ارز

کارشناسان ای بی ام توانستند در محیط خاص خود با شیوع یک جنگ روانی تمام عیار عملکرد و صحت و  عمر عملکرد رقبا را کاملا مختل نموده و زیر سوال ببرند با این روش در کوتاه مدت اعتماد مردم به رقبا کمتر و کمتر شد و فروش ای بی ام بسیار بالا و بالاتر رفت . این راهبرد شرکت IBM با نام “ترس، نااطمینانی و شک” (Fear, Uncertainty & Doubt) به اختصار تکنیک “تنش” (FUD)  شناخته می‌شود. استراتژی که سرانجام سیل مشتریان را به سمت خرید از شرکت ای بی ام رهنمون می‌نمود. اما پس از ای بی ام با یک الگو برداری ساده شرکت مایکروسافت نیز از همین استراتژی تخصصی سود برد تا همه مشتریان و بازار را نصیب خود کند و صد الیته در این زمینه هم کاملا موفق بود. استراتژی “fud” با فلج کردن کوتاه مدت  ما را وادا  به تصمیم های شاید غلطی در مواقع خاص نماید. اگر در سه بخش این تکنیک را بخواهم خلاصه کنم

کسب و کار اول با شک شروع شده

دوم بی اطمینانی را چاشنی ان می کنند

سوم یا چماق ترس، شمارا کاملا اچمز می کنند و وادار به تصمیماتی که انها می خواهند انجام دهید سوق نی دهند.

۳۰هزار میلیارد ارز خانگی ماه عسل این ترفند در بازار ارز ایران است.

آری تصمیم‌گیری صحیح با این روش فدای سه ترفند این استراتژی شده و با عجله مشتری به خرید ترغیب و تشویق می شود.

وضعيت موجود و کارافرینی

شاید یبد نباشد در این قسمت مواردی مشابه را هم ذکر کنم و بعد برویم سراغ کار افرینی و استارتاپها

مطالعاتی مانند پژوهش ناتو در مرکز استونی،  نشان می‌دهد که استفاده از تکنیک «تنش» در سطح ملی در اوکراین و به طور خاص بخش شرقی استفاده شد.

اوکراینی‌ها در خصوص آینده‌ی کشورشان و خودشان دچار سه‌گانه‌ی ترس، نااطمینانی و تردید شده بودند. این سه‌گانه را گاه ترس، تنفر و ناامیدی نیز می‌نامند؛ و نتیجه‌ی «تنش» جدایی کریمه بود!

«تنش» ادامه‌ی همان فلسفه‌ی  Thoreau است. که می‌گوید: هیچ‌چیز ترسناک‌تر از ترس نیست و ما اکنون می‌توانیم یک قید به آن اضافه کنیم: هیچ‌چیز ترسناک‌تر از یک ترس عمومی نبوده و نیست لطفا در جامعه و در میان جمع خانواده فریاد نا امنی و بی اعتمادی نزنیم با ‌ایعه و گسترش ترس و نا امنی و ایجاد شک این بار ما خود را هدف قرار می دهیم. تعطیلی بازار برای ابتدای سال و شروع اهسته یکی از وحدت رویه های ظرف ۴۰سال گذشته است. این رویه که در اسفند متولین و حتی برخی افراد با هزار نخوری و نپوشی کردن می خواهند چند روز عید با خرید چند مشت دلار از چند کشور همسایه یا ان طرف تر بازدیدی کنند هم شده یک سنت نامیمون پس ‌فصل وضع بازار و عدم یک تفکر سیستمی و تحولات منطقه همه دست به دست هم می دهد تا نواسانات ارز را شاهد باشیم .

تاثیر زبان بدن روی مشاوره های کسب و کاری

در ثانی دامن زدن به وضع موجود و ترسهای مردم سخن پراکنی شایعات مختلف در امتداد شک و دو دلی در جامعه جز نابودی کسب و کارها چه سودی در بر خواهد داشت. لطفاً هیزم به اتشی که دشمنان افروخته اند نریرید. یکی از مهمترین بخش این زمان همانا مديريت زمان است. زمان طلایی که با جمله حالا ببینیم چزور میشه ور حال از دست رفتن است تفکر و رفع موانع تولیدو بهبود و توسعه کسب و کارهای ایرانی که بعنوان یک حلقه مفقوده از ان همیشه یاد نموده ام اموزش متاسفانه بیشتر کیب و کارهای کشورمان در بهمن و اسفند یادشان می افتد زمانی را برای اموزش انهم بصورت تشریفاتی اختصاص می دهند. متاسفانه ما به اموزش به عنوان تشریفات نگاه می کنیم در حالیکه اموزش کلید فروش. رفع تعارض و افزایش و بهبود راندمان و بهره وری است. یادمان باشد تمام شرکت‌ها و استارتاپهای برتر جهان سرلوحه و مرام خود را منطبق با اموزش قرار می دهند. اموزش یاید در راستای اهداف شرکت و اهداف بلند مدت همراه با استقرار سيستمي و ارزشیابی همراه شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *