سیر برندها و لوگوهای جهان قسمت دوم

قسمت دوم سیر برندها و لوگوهای جهان

این مقاله در ادامه مطلب سیربرندهاولوگوهای جهان قسمت اول نگارش شده است:

در این مقاله کوتاه داستان تمام لوگوها و برندهای برتر جهان مورد واکاوی قرار داده شده است لطفاً به یاد داشته باشید همه این برندها علاوه بر نوآوری قصد دارند بیشتر دیده شوند و معروف تر شوند. لطفاً هرچه بهتر و بیشتر به سیر برندها و سیر برند خودتان به لحاظ کمی و کیفی بیندیشید.

میتسو بیشی

هرچند که قدمت میتسو بیشی در Uk تنها در حدود ۳ دهه است اما این شرکت اولین ماشین خود را در سال ۱۹۱۷ تولید نمود. و احداث خود کارخانه مربوط به سال ۱۸۷۰ است زمانی که کارخانه میتسو بیشی به تولید کشتی می پرداخت. آرم مربوط به این شرکت نیز نشان دهنده پره کشتی می باشد.
این اسم به معنای ۳ لوزی می باشد که می توان آن را ۳ الماس نیز معنا نمود.
عده ای دیگر عقیده دارند که این آرم از ترکیب نشان مربوط به ۲ خانواده تشکیل شده و نشان دهنده پره کشتی نمی باشد و ربطی به صنعت اولیه این کارخانه یعنی کشتی سازی ندارد .

آیودی

۴ حلقه این لوگو نشان دهنده ۴ شرکت خودرو سازی متحد برای ایجاد این کمپانی می باشد. این ۴ شرکت عبارتند از : DKW, Horch, Wanderer, and Audi. که در سال ۱۹۳۲ این اتحاد صورت گرفت. بعد از جنگ نامو آیودی که در لاتین به معنای ” گوش فرا ده ” می باشد از این آرم حذف گشت اما در سال ۱۹۶۵ دوباره به لوگو مربوطه اضافه گشت.

نهضت مبارزه با بیسوادی

این نهضت در زمان پهلوی ایجاد گشت. و آنها سفارش طراحی آرم را به مرحوم ممیز دادند و اصرار زیادی تو این کار کردن و این قدر رفتن و اومدن که ممیز کلافه شد و گفت پول زیادی بابت این کار می گیره و اونها هم قبول کردن. ممیز انگشتشو جوهری کرد و مثل اثر انگشت زد رو کاغذ بعدش برداشت روش یه ضربدره قرمز کشید همین و گفت اینم آرمی که خواسته بودین. از او پرسیدن این آرم یعنی چی و وی پاسخ داد خب یعنی به جای انگشت زدن پای کاغذ که کار بیسواداس اگه طرف سواد داشته باشه امضا میکنه و دیگه به اثر انگشت احتیاجی نیست. اینم فکر مبتکری بوده ها !!!!!!!!!!!!

هایدلبرگ

این شرکت بزرگترین شرکت سازنده ی ماشینهای چاپ توی دنیا است. لوگوی شرکت اسم شرکت است که بعضی از حروف آن به صورت خاصی نوشته شده است : H, G, E . حرف ایچ بایک خط، شکل ابتدای ماشین چاپ را تداعی میکنه و آن خط در واقع قسمتیه که کاغذ رو روش میگذارند وبهش میگن قسمت یا سینی تغذیه و حرف E بدون خط عمودی کنارش به مفهوم نورد های (غلطک)های چاپ هست. و حرف G با خط کشیده در انتهای لوگو
به معنی قسمت تحویل (سینی تحویل) کار چاپ شده و انتهای ماشین هستش.
اینم ایده جالبی بوده و از لوگوهای خیلی مرتبط. لوگوی قبلی شرکت اسم شرکت اینم چیزایی که من فهمیدم راجع به این لوگو با وجود این که فایرفکس نام دیگری برای پاندای قرمز است ( حیوانی که بر خلاف نامش به خانواده راکنها تعلق دارد نه پانداها ) حیوانی که در آرم دیده می شود یک روباه با طراحی خاص است. این لوگو با ایده Daniel Burka و با طراحی Stephan Desrooches ایجاد گشت و توسط Joh Hicks پرداخت گردید.
این لوگو به دلیل تأثیر گذاری آن انتخاب شده است به نحوی که ظاهر آن نیز تکراری نباشد و در ذهن باقی بماند و با لوگوهای دیگر اشتباه نشود. ( که واقعا هم همین طوره )
Joh Hicks قبلاً آرم زیر را طراحی کرده بود که با اتفاق نظر همکاران فایرفکس بر زیبایی بسیار زیاد این طرح قرار شد از آن برای طراحی آرم شرکت ایده گرفته شود.

قیافه روباه امر نیز با دین یک نقاشی ژاپنی الهام گرفته شده است که نقاشی به صورت زیر بوده

رفاکس چرا «فایرفاکس» نامیده شد؟!
فایرفاکس یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای وب است. شاید برای هر کسی این سؤال پیش آمده باشد که وجه تسمیه فایرفاکس چیست. در صفحه FAQ شرکت موزیلا به این سؤال به طور مشروح پاسخ داده شده است.

فایرفاکس قبل از اینکه «فایرفاکس» شود، نام‌های دیگری داشت. در سپتامبر ۲۰۰۲، Phoenix نامیده می‌شد و در ۱۴ آوریل ۲۰۰۳ به فایربرد FireBird تغییر نام پیدا کرد. زمانی هم به آن موزیلا فایربرد می‌گفتند، سرانجام در ۹ فوریه ۲۰۰۴، نام فایرفاکس برای این مرورگر انتخاب شد.

دلیل این تغییر نام‌ها چه بود؟ دلیل اصلی این تغییر نام‌ها، این بود که هر بار اسمی برای این برنامه انتخاب می‌شد، متوجه می‌شدند قبلاً آن اسم ثبت شده است، غالباً به وسیله برنامه‌های کدباز دیگر.

اما چرا نام‌های این برنامه همیشه حول و حوش حیوانات حرکت می‌کرد؟ به نظر می‌رسد در میان توسعه‌دهندگان برنامه‌ها انتخاب اسم حیوانات یک سرگرمی محبوب باشد. چرا فایرفاکس؟ این نام شبیه «فایربرد» نام اول این برنامه است، بعلاوه این نام خوش‌وزن است، آسان به خاطر سپرده می‌شود و منحصر به فرد است. فایرفاکس واقعا چطور حیوانی است؟! اگر فایرفاکس را کلمه به کلمه ترجمه کنیم، می‌شود، روباه آتشین. اگر به لوگوی برنامه دقت کنیم، باز هم تصویر یک روباه را می‌بینیم که بر کره زمین چنبره زده است.

اما، همانطور که در صفحه FAQ موزیلا توضیح داده شده است، فایرفاکس نام دیگر «پاندای قرمز» است. در اینجا می‌توانید اطلاعات کاملی درباره این پاندای قرمز را ببینید. البته این حیوان بر خلاف نامش از لحاظ جانور شناسی به خاواده راکون‌ها تعلق دارد و نه پانداها.

داستان لوگوی فایرفاکس:

لوگوی فایرفاکس اول اینطوری بود:

اما به تدریج شکایتهای کاربران از طراحی ضعیف آیکون و رابط گرافیکی ضعیف برنامه بیشتر شد، تا جایی که در اکتبر ۲۰۰۳ یک طراح حرفه‌ای رابط گرافیکی برنامه‌ها به نام استیون گریتی Steven Garrity، مقاله‌ای نوشت و در آن به نقطه ضعفهای گرافیکی برنامه اشاره کرد. به فاصله کوتاهی آقای گریتی به شرکت موزیلا برای طراحی گرافیکی برنامه دعوت شد.

و سرانجام طراحی اصلی و اصلاح‌شده فایرفاکس :

فراری

یکی از معروفترین کارخانجات اتومبیل سازی که محصولات آن از گران قیمت ترین اتومبیل های دنیا می باشد و تمام علاقه مندان سرعت در دنیا با این کارخانه آشنا می باشند. این خبر مال پارسال است مثلا : گرانقیمت ترین خودرو جهان انزو متعلق به شرکت فراری میباشد. این خودرو ۶۶۰ اسب بخار قدرت داشته و ۱۲ سیلندر میباشد. قیمت این خودرو ۶۵۰ هزار دلار (۵۵۰ میلیون تومان) است.
لوگوی مربوط به این شرکت یک اسب بلند شده بر روی ۲ پا در یک زمینه زرد رنگ است که معمولاً حروف S F به علامت Scuderia Ferrari در پایین آن مشاهده می شود. این آرم در حقیقت نشان مربوط به Count Francesco Baracca خلبان بسیار ماهر ایتالیایی در جنگ جهانی اول می باشد که همیشه این آرم را بر روی هواپیماهای خود ترسیم می نمود. Count Francesco Baracca بسیار زود در ۱۹ جون ۱۹۱۸ پس از پیروزیهای فردی و گروهی بسیار در گذشت. و به یک قهرمان ملی تبدیل گشت. وی از این آرم استفاده کرد زیرا به علت این که در آن زمان نیروی هوایی بسیار تازه تأسیس بود و فرماندهی مجزایی نداشت گروهان وی در سواره نظام ثبت شده بود و وی بهترین شوالیه آن گروه بود.
لوگوی فراری علامت مربوط به شهر Stuttgart است و عده ای می گویند انتخاب این لوگو به این علت بوده است که خانوده وی اسبهایی زیادی در نگه داری می نمودند و عده ای می گیند وی این آرم را از روی یک هواپیمای سقوط کرده آلمانی که نشان شهر Stuttgart را بر روی خود داشته الهام گرفته است.
نکته جالب این که Stuttgart یک لغت قدیمی آلمانی به معنای مزرعه اسب می باشد آنچه که در ایتالیایی scuderia تلفظ می شود.
در ۱۷ جون ۱۹۲۳ Enzo Ferrari یک مسابقه سرعت را در Ravenna برد و با مادر Francesco Baracca ملاقات کرد. کنتس Paolina ( مادر Francesco Baracca ) به او پیشنهاد کرد که از آرم اسب بر روی ماشینهای خود استفاده کند تا برای وی خوش شانسی بیاورد. اما اولین باری که وی از آرم اسب بر روی ماشینهای خود استفاده نمود ۱۱ سال بعد در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۱۹۲۳ بود. فراری برد و از آن به بعد این اسب را سمبل خود کرد اما رنگ زرد را نیز که سمبل شهر وی یعنی Modena بود را به آرم افزود.
البته این آرم تنها برای فراری نبوده است و مثلاً Fabio Taglioni نیز از این آرم برای Ducati motorbike خود استفاده می کند. پدر Taglioni’ یکی از دوستان Francesco Baracca بود اما با رشد سریع کارخانه فراری وی استفاده از این آرم را متوقف کرد شاید به علت توافقی با کارخانه فراری و اکنون این آرم تجاری معرف کارخانه فراری در سرتاسر دنیا می باشد .

بی ام و

BMW مخفف Bayerische Motoren Werke یا Bavarian Motor Company می باشد. این کمپانی در سال ۱۹۱۳ در مونیخ المان ایجاد گشت. و کار خود را در ارتباط با موتورهای هواپیما آغاز نمود. آرم شامل ۴ ربع دایره است که یکی در مان آب و سفید می باشند که در حقیقت نمادی از پروانه های چرخان هواپیما در آسمان آبی است. در حقیقت این آرم بازتابی از صنعت اولیه بی ام و یعنی ساخت موتورهای هواپیماهای نظامی در جنگ جهانی اول است. هم چنین سفید و آبی رنگهای سنتی Bavaria هستند.
یو پی اس

لوگوی یو پی اس نیز یکی از معروفترین لوگوهای دنیاست. کمپانی که به همراه Fedex نحوه توزیع بسته ها در سراسر دنیا را متحول کرد. این کمپانی در طی ۹۶ سال عمر تجاری خود ۴ بار لوگوی خود را عوض کرده است. اولین لوگو در سال ۱۹۱۹ طراحی شد و نشان دهنده عقابی بود که یک بسته را با چنگالهای خود حمل می کرد
۱۸ سال بعد در سال ۱۹۳۷ لوگو به یک سپر با حروف یو پی اس درون ان تغییر یافت.
آرم بعدی در سال ۱۹۶۱ توسط طراح معروف Paul Rand ایجاد گشت و یک بسته پستی به آرم اضافه گشت.
آرم فعلی نیز توسط کمپانی Future Brand طراحی گشته است که کمپانی بسیار معروفیست. این لوگو همان لوگوی طراحی شده در سال ۱۹۶۱ شامل آرم قهوه ای رنگ یو پی اس است اما به جای بسته پستی از یک قوس طلایی در بالای سپر استفاده شده است.
باقی ماندن آرم قدیمی برای یاد آوری شرکتی است که در امر ارسال بسته و سایر چیزها پیش گام و مبتکر بوده است و یادی از تاریخچه شرکت است. قوس درخشان در بالای آرم به معنای انرژی مثبت و یک تفکر خلاق در سطح جهانی است.
ارتباط کمپانی یو پی اس با رنگ قهوه ای به سالهای دور بر می گردد. زمانی که کمپانی در آن سالها در حال گسترش ناوگان ارسال خود بود با این تصمیم گیری مواجه شد که از چه رنگی برای خودروهای خود استفاده کند و پس از بحثهای طولانی رنگ زد یا قهوه ای انتخاب شد. و بعد از مدتی یکی از سرمایه گزاران اعلام کرد که رنگ قهوه ای اندکی بهتر از زرد است زیرا تمیز نگه داشتن وسایل قهوه ای راحت تر از وسایل زرد است به همین راحتی.

سیتروئن

آرم سیترون شبیه نمادی است که برای سربازهای آمریکایی در کارتونها استفاده می شود ۲ حرف V برعکس . شاید فکر کنید هدف از این ۲ فلش رو به بالا در لوگو رو به جلو و پیش تاز بودن کارخانه است اما نه ماجرا چیز دیگریست . Andre Citroen در ابتدا ورود به بازار تجارت موتور کار خود را با ساخت چرخ دنده آغاز نمود و این ۲ آرم نظامی شکل در حقیقت نمادی از دندانه های چرخ دنده و شروع کار سیترون می باشد .

برای طراحی داستان مناسب حرفه ای و یا کیفیت نوین و پیشرفته و طراحی لوگو و مطابق با برند های برتر جهانی و یا بروز رسانی برند و لوگو و یا تغییر ساختار برند لطفاً با ما مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *