پرورش هوش و تسلط کلامی

به نظر می رسد که تسلط کلامی جزو آن دسته از واژه های بسیار پرکاربردی است که تفاوت فاحش میان حرفه ای و یا آماتور بودن و طیف وسیع و گسترده میان این دو را به وضوح به ما نشان می دهد. آری امروزه از تسلط کلامی بسیار استفاده می شود و دایره استفاده از این واژه ها حتی می توان گفت نامحدود است. دوعاشق دلباخته و یا دو فردی که به شدت به دنبال استخدام هستند و یا دو نیازمند مستمند و یا تقابل دونفر منتقد در اصحاب رسانه و حتی شبکه‌های اجتماعی همه این داستان ها و افراد با انتخاب واژه های درست و یا نادرست شانس کاملا زیاد و یا کمی را نصیب خود خواهند نمود و حتی در بسیاری موارد دیده شده اصلح ترین انتخاب براساس هوش کلامی است و نه قدرت علمی وعملی و…!
مازیارمیر به شدت معتقد است که پیش نیاز برای درس افزایش مهارت های کلامی فراتر از یک یا چند جلسه و حتی چند ترم دانشگاهی است، ولی بعنوان قدم اول استفاده از یک سلسله کتاب های مرجع و رفرنس و در نهایت حرکت به سمت ارتباطات کلامی و غیر کلامی و مذاکره هوش هیجانی و تفکر سیستمی و مدل هوش چند گانه گاردنر می تواند به مثابه فرودگاهی برای پرواز به اوج باشد. راهی که بسیاری از بزرگان پیموده اند، راهی که اورسلالوگویین پیرامون هوش کلامی به شاگردانش توصیه می کند را دست مایه خویش قرار خواهیم داد.
سه دهه فعالیت آموزشی وتحقیق ومطالعه پیرامون منابع مختلف به ما آموخت قبل از شروع به آموزش وتحقیق و مطالعه پیرامون
هوش کلامی به یک چرای بزرگ بپردازید. چرا مهارت های کلامی..؟
پس از رسیدن به جواب های مختلف بهترین را انتخاب و برای انگیزه مضاعف دادن حداکثر استفاده را از آن بنمائیم. قدم اول مطالعه و مطالعه و بازهم فقط مطالعه. اما اگر عشق به مطالعه نباشد چه باید کرد و چگونه می توان این عشق به مطالعه را در خود بوجود آورد؟ چرا که در موضوع هوش کلامی این عشق به مطالعه است که می تواند شما را به عنوان خدایان هوش کلامی در آینده متبحر و خاص و منحصر بفرد نماید. شیرین‌تر شدن مطالعه برای ما با کتب شیرین حاصل می شود. برای هر فردی شیرینی کتاب خواندن و مطالعه از یک رنگ و بویی می آید. اکثر افراد به مطالعه داستانهای تاریخی علاقمند هستند، فرق نمی کند علاقه شما به چه رشته ایی معطوف است مهم خواندن و بازهم خواندن و بازهم خواندن است. باید اذعان نمود آنچه شیران را کند روبه مزاج احتیاج است احتیاج است احتیاج!
اگر از آن دسته انسان ها هستید که فقط بخاطر نیاز و اجبار، به سراغ کتاب و نوشتن می روید، لطفا دور هوش کلامی را خط بکشید. اما اگر می توانید 24 ساعته این اجبار را برای خودتان ایجاد نموده و بستر سازی نمائید خوش آمدید به پروش تسلط کلامی!
یکی از درس هایی که طی سه دهه آموزش دیدن و آموزش دادن به آن اشراف پیدا نمودم این است که پس از هرهفته و هر ماه و مطالعه کتاب های مختلف این آزمون را از خود بگیرید و در یک فایل کامپیوتری ضبط نمائید.

آزمون هوش کلامی دکتر میر

هر چند در این آزمون ما به هوش کلامی و غیر کلامی می پردازیم اما شما فعلا فقط از کلامی آن استفاده نمائید: یک فایل یک تا حداکثر دو دقیقه ای به یک موضوع رندوم بدون اطلاع قبلی بپردازید و پیرامون آن سخنرانی فرمائید. باید از 80 تا 150 کلمه بگوئید. تعداد خطاها و تپق زدن های خود را یاد داشت نمائید باید این موارد را به صفر برسانید و زمان را بصورت کاملا تصاعدی بالا ببرید. در ادامه باید روی مباحث تفکرتحلیلی و تفکر غیر خطی و هوش کلامی و مخصوصا مفهوم دایره لغات ومتضادها ومترادفها وترکیب و صنایع ادبی به تبحر دست پیدا کنید و  در سخنرانیهای خود حداکثر استفاده را از واژگان جدید بنمائید.
حال زمان آن رسیده است که به درس ظرافت‌های ناب هوش کلامی و مخصوصا واژگان خاص بپردازیم و در ادامه همراه با شما یک مقاله و کم کم یک کتاب در حوزه علاقه و تخصص شما تالیف و ترجمه و گردآوری کنیم تا به نحو مقتضی و بصورت کاملا تدریجی به رشد و موفقیت وهمچنین ضریب نفوذ شما کمک کنیم. آری آکادمی قبضه در این راستا قصد دارد با رنگین کردن هرچه بیشتر و بهتر دایره کلمات و واژگان شما، علاوه بر ساخت انسان های هوشیار تر و هدفمندتر، دنیا را بهتر و زیباتر ببینیم و جای بهتری برای زندگی فراهم نمائیم؛ چراکه همه این موارد از شما مذاکره کننده بهتری ساخته و مذاکره کننده حرفه ای در زندگی شخصی و سازمانی بسیار موفق تر خواهد بود. چرا که چنین افراد حرفه ای شرایط را به خوبی درک نموده ومانند یک نیروی واکنش سریع تصمیم‌ های درست و منطقی می‌گیرند بدون آنکه مردم از گزند الفاظ و کلماتشان بستوه آمده و یا اساسا حرفهایشان را درک نکنند!

 

سرفصل های دوره پرورش تسط کلامی در آکادمی قبضه

 • شناخت علم کلام
 • اقدامات مهم برای توسعه و بهبود دایره کلامی
 • اقدامات درحین اموزش برای پرورش تسلط کلامی
 • مطالعه مستمر برای بهبود و توسعه پرورش تسلط کلامی
 • تقویت قدرت شنیداری با تکنیک های حرفه ای برای رسیدن به تسلط کلامی
 • تکنیک انجام سخنرانی های روزانه
 • استفاده از تجهیزات و وسایل جدید
 • شنیدن سخنرانی های حرفه ای به صورت زنده
 • تکنیک قرار گرفتن در مناظره ها به صورت فعال
 • اموزش مستمر تاکتیک ها و تکنیک های خلاقیت و حل مسئله
 • اموزش پیشرفته فن بیان و سخنرانی
 • تکرار و تمرین اصل مفقوده در پرورش تسلط کلامی
 • مدیریت حرفه ای زمان با رویکرد تسلط کلامی
 • تمرین های تخصصی پرورش تسلط کلامی
 • تحلیل و نقد سخنرانان برتر جهان

دانلود فایل پی دی اف سرفصل های آموزش هوش کلامی