چکیده کتاب شش ستون عزت نفس

چکیده کتاب شش ستون عزت نفس

چکیده کتاب شش ستون عزت نفس ناتانیل براندن (بهترین کتاب پیرامون عزت نفس و توسعه مهارت های فردی)

سلام و درود بی پایان

به عنوان یک مشاور انتخابات و کسب و کار و یا یک معلم همیشه از من سوال میکنند که رفرنس علمی سخنرانی شما از کجا است؟ من هم پیرامون هر مطلبی دوجین کتاب معرفی میکنم. لطفاً هرگز به تهیه سی دی افراد ناکارآمد، غیرعلمی و بی تخصص که نه تجربه دارند، نه فارسی روان و سلیس را درست صحبت می کنند، و نه یک روز کار درست وحسابی انجام داده اند اعتماد و اکتفا نفرمائید. استفاده از این کتاب فوق العاده برای افرادی که در مدیریت زندگی و  کسب و کار، و یا حتی مدیریت ارتباط با مشتری دچار مشکل هستند فوق العاده خواهد بود. این افراد و گروه ها آزمندانه و به روش آزمندانه خود و یا با فرهنگ های بی فرهنگ و یا موفقیت های بی موفقیت و یا صحت های بی صحت و  به اضافه یک نفرهای بی نفر و… که فقط  و فقط یک هنر دارند؛ سفسطه و سفسطه و پا بر زمین بکوبند و گلی به دختران هدیه می کنند و… آری تکرار می کنم، فقط به خانم ها و دختران هدیه دهند؟ به راستی چرا ؟ شاید چون ساده تر فریب می خورند یا احساساتی تر هستند. صرفا یک کیسه گشاد برای سرکیسه کردن فرزندان من و فرزندان این آب و خاک تهیه و تدوین نموده و چیز دیگری هم در چنته ندارند، مثلاً انواع سایت های سبز و زرد و آبی و قرمز یا بیش از یک و دو و سه و متممی بر مهارت های نداشته و یا… آری نفری که  خود نصف نصف نصف نفر هم نیستند و یا آموزش مهارت هایی که خود ندارند و کپی اندر کپی اندر کپی و یا ترجمه اشتباه منابع خارجی قدیمی که بیشتر برداشت شخصی است نه نتایج علمی!!!
به عنوان یک مشاور انتخاباتی که دو دهه را در مبارزات انتخاباتی در اقصی نقاط کشور گذرانده ام باید بگویم که به شدت معتقدم خواندن و عمل کردن به بندبند این کتاب اثر بخش می تواند تحولی در زندگی فرد و یا جامعه و هر مشاور کاندیدایی داشته باشد و اثر آن برای سایرین هم دو چندان و حتی فراتر از هر باوری خواهد بود. آری توصیه ی من به شما به عنوان یک مشاور کسب و کار و ارتباطات غیرکلامی که به صورت علمی و عملی سالهاست در این خصوص به سخنرانی مشغول هستم این است که دوستان و سروران گرامی و ارجمند، کتاب بخوانید کتاب بخوانید و بازهم فقط کتاب بخوانید. با توجه به اینکه شاید وقت یا حوصله و زمان ندارید از این پس خلاصه کتب مورد نیاز تان را در سایت تهیه و تدوین می کنم. لازم به تذکر است این خلاصه کتاب ها به صورت پراکنده تهیه شده و تجربه شخصی نبوده، بلکه گردآوری و یا به اصطلاح جمع آوری است.

حتما اسم نویسنده معروف کانادایی به نام ناتانیل براندن (Nathaniel Branden) را شنیده اید. او فردی است که کتاب هایش روی خط فکری نویسنده تآثیر بسزایی گذاشته از جمله روانشناسان و درمانگر‌های کانادایی مطرح قرن ۲۰ است که در سال ۱۹۳۰ به دنیا آمد و در سال ۲۰۱۴ در آمریکا به علت بیماری پارکینسون از جهان رفت. اما شهرت اصلی ناتانیل براندن به خاطر کار گسترده بر روی مفهوم عزت نفس یا Self Esteem بود. ناتانیل براندن هر سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا را به تحصیل در رشته روانشناسی اختصاص داد و در دانشگاه‌های UCLA و دانشگاه نیویورک و کالیفرنیا (CGI) تحصیل کرد. ناتانیل براندن کتاب های متعددی تألیف کرده است که از جمله آنها می‌توان به روانشناسی عزت نفس و شش ستون عزت نفس اشاره کرد. کتاب شش ستون عزت نفس یا Six Pillars of Self-Esteem از جمله مطرح ترین کتاب های ناتانیل براندن است که در ایران تحت عنوان روانشناسی عزت نفس ترجمه و منتشر شده است. او که سالها سرپرستی دپارتمان تاریخ روانشناسی در انجمن روانشناسی آمریکا را بر عهده داشته، جوایز متعددی را به خاطر خدمات خود در این حوزه دریافت کرده است. دنیل رابینسون کتابی به نام ایده‌های بزرگ روانشناسی (Great Ideas of Psychology) هم منتشر کرده و کوشیده است ضمن رعایت وسواس شدید علمی در آن، تاریخچه تحول و تکامل روانشناسی را برای مخاطبان عام شرح دهد. رابینسون علاوه بر تاریخ روانشناسی، در فلسفه روانشناسی، فلسفه حقوق و فلسفه ذهن نیز از دانشمندان بزرگ جهان محسوب می‌شود. ”براندن“ شش ستون عزت نفس را نظام ایمنی آگاهی ارزیابی و به هفت نکته ی مهم در زمینه عزت نفس اشاره می کند که عبارتند از: توجه به عمل، داشتن زندگی آگاهانه و به عبارت دیگر زندگی کردن در لحظه اکنون، به جای توجه داشتن به آنچه در گذشته اتفاق افتاده یا هنوز اتفاق نیفتاده است. به عبارت دیگر خود پذیری، یعنی با خود سر عناد نداشتن، قبول مسئولیت در قبال احساسات خود، مانند اینکه بگوییم من مسئول خوشبختی خود هستم، خوشبختی من به دست دیگران نیست. داشتن قاطعیت و ابراز وجود کردن، توجه به خواسته هاو نیازها. داشتن زندگی هدفمند، فاصله گرفتن از دنیای خیال و به جای آن برداشتن گام هایی عملی برای تحقق بخشیدن به این خواسته ها. داشتن انسجام شخصی و به عبارتی وجود همخوانی میان ارزش ها و اقدامات. پژوهشگران در حال حاضر برآنند که در برنامه های درمان استرس، به عنوان یکی از هدف های اصلی میزان عزت نفس اشخاص را افزایش دهند. همانطور که می توان انتظار داشت پیشگیری از مرمت و نوسازی مؤثرتر است.
“هریس کلمس “معتقد است که بذرهای عزت نفس در دوران کودکی کاشته شوند که از جمله آن ها به چهار عامل مهم پیوندی و منحصر به فرد می توان اشاره کرد. همه ی این چهار خصوصیت باید دراشخاص وجود داشته باشد و مرتب تغذیه شود تا عزت نفس سطح بالا در اشخاص تضمین شود. چهار خصوصیت نه تنها در رشد اوایل دوران زندگی، بلکه در تمامی مراحل رشد وجود داشته باشد تا عزت نفس به سطح مقبول برسد.

خصوصیات چهار گانه فوق به شکل زیرتعریف شده اند:

۱- احساس رضایت از داشتن رابطه با دیگران.

۲-منحصر به فردی، احساس اینکه شخص دارای کیفیت هایی است که از او انسانی خاص و منحصر به فرد می سازد و اینکه این کیفیت ها مورد تأیید دیگران و نیز خود باشد.

۳- قدرت،این احساس که شخص می تواند از منابع درونی و توانمندی های خود برای تأثیر گذاشتن بر شرایط زندگی اش استفاده نماید.

۴-الگوها، فرایندی ارشادی که با توجه به آنها شخص در زندگیش راهنما می شود.

اشخاصی که از عزت نفس کم برخوردارند اغلب خود را ناتوان ارزیابی می کنند. به سادگی تحت تأثیر دیگران قرار می گیرند، از ابراز احساسات خود محروم هستند، به سرعت حالت تدافعی می گیرند و دیگران را مسئول و مسبب نقطه ضعف های خود معرفی می کنند. کسانی که از عزت نفس فراوان برخوردارند، استقلال بیشتری دارند، مسئولیت پذیر هستند، احساسات خود را ابراز و به موفقیت های خود افتخار می کنند و ناراحتی ها را بهتر تحمل می نمایند. از آنجایی که عزت نفس زیاد در شخصیت های مقاوم نقش مهمی ایفا می کند برای افزایش عزت نفس در اشخاص در هر سن و سالی که باشند تأکید زیادی به عمل می آید.

“کلمس” برای بالا بردن و حفظ عزت نفس پیشنهاداتی دارد:

۱- انتقاد گران منفی باف را خلع سلاح کنید، با آن ندای درونی که با تفسیر های منفی اش شما را تحقیر می کند مبارزه نمایید.

۲- از تقویت های مثبت استفاده کنید، کیفیت های خوب خود را به خود یاد آورشوید. این کیفیت ها را جایی یادداشت کنید و وقتی احساس خمودگی وا فسردگی دارید آنها را بخوانید.

۳- از بایدها و نبایدها فاصله بگیرید. از خود به خاطر انتظارات برآورده نشده انتقاد نکنید. احساس گناه بی جهت نداشته باشید و از گذشته ها درس بگیرید اما با گذشته ها زندگی نکنید.

۴- به آن کسی که به واقع هستید توجه کنید. به هویتی که دارید بها بدهید.

۵- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. به ویژگی هایی منحصر به فرد خود احترام بگذارید.

۶- علائق و خواسته های متنوع داشته باشید. به گوناگونی و تنوع بها بدهید به طوری که یکی از جنبه ها بتوانند شما را شناور نگه دارند.

۷- پیوندهای خود را به دیگران بهبود ببخشید. کاری کنید که پیوندهای اجتماعی شما افزایش یابد.

۸- خودتان را قربانی نکنید. ممکن است از خود گذشتگی تحسین دیگران را برانگیزد، اما التماس کردن برای کسب احساس ترحم دیگران کار درستی نیست و در نهایت عمری کوتاه دارد.

۹- به ارزش های خود قبل و در جریان حادثه استرس آمیز تأکید کنید.

تغییر ابتدا باید در درون صورت بگیرد، تغییراتی که بتواند منابع درونی انسان و ویژگی هایی از گونه اعتماد، اطمینان، شجاعت، عشق و محبت، قدرت و اراده را افزایش دهد. اگر میزان عزت نفس شما کم باشد تصویر ذهنی تان اندک خواهد بود. توجه به درون یعنی پرداختن به جنبه های مثبت و کنار گذاشتن باورهای کهنه و قدیمی. باید بتوانیم از منابع درونی خود برای خروج از بحران و رسیدن به فرصت های خلاق استفاده کنیم. انشاالله همه بتوانیم از این مهم سود برده و پنبه غفلت را از گوش هایمان خارج کنیم. عزت نفس بالا بهترین دفاع در برابر استرس است. بدون داشتن احساس خود ارزشمندی هیچ راهکار و راهبردی نمی تواند از ما در برابر استرس دفاع کند. عزت نفس با آن که مفهومی مجرد و انتزاعی است باید همه روزه به طور منظم مورد رسیدگی و توجه قرار بگیرد، درست مانند مسواک زدن و خوردن و به همان اندازه اهمیت دارد.

فهرست خلاصه کتاب شش ستون عزت نفس ناتانیل برندن

بخش اول: اصول اولیه عزت نفس

 • عزت نفس: نظام ایمنی آگاهی
 • معنا و تعریف عزت نفس
 • چهره عزت نفس
 • توهم عزت نفس

بخش دوم: منابع درونی عزت نفس

 • فصل پنجم: توجه به عمل
 • فصل ششم: زندگی آگاهانه (در متمم تحت عنوان برندسازی درونی مورد بحث قرار گرفته)
 • فصل هفتم: خودپذیری و پذیرش خویشتن
 • فصل هشتم: مسئولیت در قبال خود
 • فصل نهم: ابراز وجود
 • فصل دهم: زندگی هدفمند
 • فصل یازدهم: یکپارچگی شخصی
 • فصل دوازدهم: فلسفه عزت نفس

بخش سوم: نقش عوامل بیرونی – خود و دیگران

 • فصل سیزدهم: تقویت عزت نفس کودک
 • فصل چهاردهم: عزت نفس در مدارس
 • فصل پانزدهم: عزت نفس و کار
 • فصل شانزدهم: عزت نفس و روان درمانی
 • فصل هفدهم: عزت نفس و فرهنگ

در کل کتابی بسیار مفید و تأثیر گذار است که خواندن آن را در آرامش و به دور از عجله به شما پیشنهاد می کنم. حتماً این کتاب را برای ارتقاء سطح علمی و مهارتی خود پیرامون عزت نفس و مسائل اطراف آن مورد تحلیل و بررسی قرار دهید. در پایان یک نکته را نیز از کتاب زبان بدن ایرانی بگویم که هیچ چیز، هیچکس، هیچ رفتار،  گفتار، کردار و حتی پنداری آنگونه که به نظر می رسد نیست. «کتاب زبان بدن ایرانی»

مازیارمیر مشاور و تحلیلگر

توصیه میشود مطالب زیر را مطاله نمایید:

زبان بدن ترزا می

مشاور انتخاباتی

رازهای جذب و اقناع

چکیده کتاب الفبای زبان بدن حرفه ای

چکیده کتاب فن دفاع حرفه ای برای وکلا

مقدمه کتاب زبان بدن زبان به زبانی

خلاصه کتاب اصول سرپرستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *