کارآفرینی از دیدگاه یک کارآفرین

کارآفرینی از دیدگاه یک کارآفرین

با آکادمی قبضه به یک کارآفرین موفق تبدیل شوید

از دهه ۷۰ شروع به تجربه های جدید وخلق یک روش جدید در توسعه و بهبود کسب و کار نمودم. هرچند طی این سه ده پیوسته طعم تلخ شکست را تجربه و مزه مزه نمودم اما اینک و با گذشته دهه کم کم شیرینی موفقیت را کم کم تجربه نمودم.
متاسفانه در کشور ما که هر حجره و مغازه و شرکت و موسسه ای راه بیندازد یا در زمینه و رده ای سرمایه گذاری می کند را کارآفرین و حتی استارتاپ اطلاق می کنیم که این تعبیر کاملا غلط است. شاید باید اول تعریف درستی از کارآفرینی داشته باشیم.
کارآفرینی یا Entrepreneurship به مجموعه ای از ابداع و یا ساخت ارزش جدیدی با سلسله تلاش های منفعلانه و با در نظر گرفتن ریسک های این رفتار ها گفته می شود. شاید جالب باشد بدانید که کارآفرینی از کلمه فرانسوی Entrepreneurs به معنای تعهد و یا متعهد بودن الهام گرفته‌ شده است کارآفرینی اولین بار توسط اقتصاد دانان مورد استفاده قرار گرفت و تمامی مکاتب اقتصادی از ابتدای قرن ۱۶ میلادی و در قرن حاضر بسیار بیشتر هم مورد توجه قرار گرفت. باید اذعان نمود که کارآفرین کسی است که مدل جدیدی خلق نموده و در این راه جدید به اشتغال پایدار و خلق سود دست پیدا می کند.
در این راه معمولا افراد شکست می خورند و یکی از پایه های تعریف کارآفرینی قبول همین ریسک موفقیت یا شکست است. با فهم همین نکته بسیار بسیار استراتژیک می توان دریافت موفقیت یا شکست کارآفرینان دقیقا آن ها را از مدیران حرفه‌ای کاملا متفاوت و متمایز خواهد ساخت که متاسفانه بسیاری را دچار خطاهای فاحش در این خصوص می نماید.
مازیار میر در سال ۱۳۷۲ مجموعه ای را راه اندازی نمود با عنوان تولید بدون کارگر و سپس چند سال بعد شرکتی را در این زمینه تاسیس نمود که تاکنون کار را ادامه داده است بارها شکست های وحشتناک خورده ام خود بجای چند نفر کار کرده ام یا برای تهیه سرمایه به کارهای پست دست زده ام . برای تند نویسی و برای حسابداری شرکت خود آموزش دیده ام و دوره های متعدد گذرانده ام و…
آری سرمایه گذاری شخصی آموزش مستمر و شکست های در پی و در نهایت استخدام پایدار و گسترده و…
آری موفقیت با سماجت فراوان بدست خواهد آمد و این رویه ما را از یک مدیر ساده حقوق بگیر کم کم به یک کارآفرینان بعدی تبدیل نمود. باید این نکته را اذعان کنم که کارآفرین علاوه بر خلق یک راه و روش جدید، باید بسیار ریسک‌پذیر و نوآور و خلاق باشد در غیر اینصورت محکوم به شکست است. آری تمام این باید و نبایدها فرق میان کارآفرین و یک مدیر حرفه‌ای است چرا که مدیر فقط و فقط یک اجرا کننده دستور یا دستورات و بخشنامه ها بدون تفکر خلاق و چند بعدی و یاسیستمی است.
در ادامه به برخی از ویژگی‌های یک کارآفرین حرفه ای اشاره ای خواهم داشت.
جابز کلاس بیزوس و یا زاکربرگ و… کارآفرینان براساس تعریف فوق هستند و این ویژگی های را که در ادامه با شما به اشتراک خواهم گذاشت را داشته و دارند. سال ها است به این مهم می اندیشم که قدم اول همه این افراد که پیشاز کار آفرینی نوین جهان بوده اند چه بوده است. آری مهم‌تر از همه این مهارت‌ها و قدرت های که یک کارآفرین باید بعنوان فوت کوزه گری در اختیار داشته باشد سماجت است همان سماجت که بسیاری نداریم.

آلبرت انیشتین می گوید

موفقیتهایی که افراد با سماجت و صبر نصیب خود می کنند همان هایی است که افراد عجول به سهولت رها کرده اند.

دوم نیروی واکنش سریع

کارآفرین یک نیروی واکنش سریع است که می تواند سریع و فوق العاده عمل کند روی موج سوار شود و با تغییر علایق و سلایق به سرعت پوست اندازی کند. شکست بسیاری از کسب و کارهای ایرانی به این دلیل است که ما نه پوست اندازی ببریم و نه سرعت عمل و نه تغییر و نه… حیات و ممات یک کار آفرین و یا طرح کار آفرینی و یا استارتاپ و یا لین استار تاپ ب این مهم بستگی نام دارد.

ریسک پذیری

کارآفرین یعنی ریسک پذیری متاسفانه سرمایه‌گذاران همیشه فقط تمایل به سرمایه‌گذاری در برنامه های خطی و سود آور با منطق قوی و مخصوصا ریسک صفر هستند و دیگر هیچ سرمایه گذاران هم مانند مدیران بدنبال برنامه ها و ایده‌ها و مفاهیمی هستند که احساس کنند سود بسیار زیاد و کافی برای سرمایه و سرمایه‌گذاری خود ایجاد می‌کند. باید اذعان نمود که کارآفرین هم همیشه نیاز به ایده خلاقانه و منحصر بفرد و کاربردی دارد تا بتواند جذابیت مضاعف برای سرمایه ‌گذار احتمالی خود و مشتریان بوقوع و بلفعل ایجاد نماید.

کارافرین رهبر است.

کارآفرین باید بیش از یک مدیر بلکه یک رهبر متفکر و خلاق و سمج باشد. کارآفرین باید رهبری کارفرما باشد که روی هر مرد و زنی تاثیر گذاشته به مشتری و سرمایه های انسانی خود اطمینان کامل بدهد که در این مسیر موفق خواهد شد.
کارآفرین باید یک رهبر تمام عیار باشد که الهام بخش کارکنان و حتی مشتریان و سرمایه گذاران باشد.
کارآفرین باید یک رهبر کاریزماتیک باشد و از ویژگی های اصلی یک رهبر کاریزما آینده‌نگری و متفکر بودن است.
کارآفرین، سرمایه‌گذاری را با انگیزه کرده و هدایت کند. این بدان معنی است که رهبری، ارزش‌ها، مهارت‌های ساخت تیم و توانایی‌های مدیریتی، مهارت‌ها و ویژگی‌های کلیدی هستند که یک کارآفرین باید داشته باشد.

کارآفرین، سرمایه‌گذار را با انگیزه و خلاقیت و جسارت فراوان خود باید هدایت و رهبری نماید.
به نظر می رسد که کارآفرین عبارت است از یک سلسله رهبری مهارت ها و ارزش و سرمایه های انسانی، مهارت‌های تکمیلی مانند تیم سازی حرفه ای و مدیریتی، تمامی این فرآیندهای ساده و در عین حال بسیار بسیار پیچیده.
این موارد هر کدام مانند کلیدی برای قفل های است که طی پروسه کارآفرینی هر کارآفرین و هر استارتاپی با آن روبرو خواهد شد و شاید کلید برای رفتن به مرحله مهیج و خطرناک بعدی باشد.
شما در این خصوص چگونه می اندیشید.

استیو جابز

کارآفرینی عبارت است از یک سلسله رفتارهای تخریب کننده خلاق

ما با شنیدن تخریب همیشه تفکرات منفی بسیاری به ذهنمان خطور می کند و این تفکر استیو جابز همیشه مرا بسیار بسیار ناراحت می کرد که تخریب و… مدت ها گذشت تا متوجه شدم تخریب مدینه فاضله منیت ها و یا تخریب علامه دهر بودن و یا تخریب بهترین و برایم محصول و مجموعه می تواند به شدت مفید باشد .
تخریب تلویزیون و ساخت ال سی دی و آل ایی دی و امروزه که شاهد نسل های جدیدی هستیم که با تخریب نسل های قدیمی اساسا میسر نبود.
اما تخریب خلاقانه چیست؟
تخریب خلاقانه را محققان کارآفرینی و کسب و کار تبادل تفکرات محصولات و خدمات ضعیف تر
یا موسسه ها و شرکت ها و سازمانهای ضعیف‌تر با خدمات و محصولات شرکت‌های پیشرو و یا با بهره بری بسیار بالاتر تعبیر کرد.
باید اذعان نمود که در دنیای سرمایه‌داری پیوسته سرمایه به محل امن و یا در محل بهترین ها رجعت می کند و باقی خواهد ماند
باید اذعان نمود که کارآفرینانی که ایده های خلاقانه نو آورانه و جسورانه و… داشته و برای رسیدن به موفقیت در اختیار دارند
دقیقا با تخریب و نابودی ایده‌های قدیمی و ناکارآمد از طریق طرح های خلاقانه متفاوت و جدید کند ر نهایت با یک سلسله تخریب خلاقانه بازار جدیدی برای خود خلق می کنند.
تخریب IBMو جایگزینی Apple

یا تخریب فاکس و امدن ایمیل و بعد شبکه های اجتماعی جایگزین ایمیل شد و این داستان ادامه دارد…
باید بدانید که معمولا کارآفرینان زمانی که یک سرمایه‌گذار جدید را برا برنامه تخریب خلاقانه خود شکار می کنند سریع شروع به تخریب خلاقانه می کنند آمدن ال سی دی و نابودی نسل قدیمی لامپ تصویری بزرگ و کوچک را هم می توان در این دسته جا نمازی نمود.

ریسک پذیری

هر استارتاپ و هر کارآفرینی بدون ریسک و شکست و خطر پذیری اساسا کارآفرین نیست .
رفتارهای بدون ریسک و قطعی سرمایه گذاری در بانک است و یا …
و اسم آن کارآفرینی نیست باید بدانید یکی از پایه های اساسی هر کارآفرینی همین ریسک پذیری و خطرپذیر ی است.
لین استارتاپ ها و یا استارتاپ ها و حتی کارآفرینان هرچند مهارت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز را بصورت کامل در اختیار دارند جسارت دارند و علم و تجربه دارند اما با قبول ریسک بالای تخریب خلاقانه باید پای به میدان بگذارند و این جزو مهمترین اصل کارآفرینی است.
باید دانست که اصل بزرگ در شکار این است که در بسیاری موارد صیاد خود شکار و قربانی می گردد و به عبارت دیگر، قربانی در بسیاری موارد خود در تخریب خلاقانه خود قربانی و حتی نابود می گردد.
شاید به دلیل نقصان صفات دیگر، بیشتر سرمایه‌گذاری‌های جدید بیشتر از پنج با چهار سال دوام نمی‌آورند.

وقتی‌که سرمایه‌گذاری‌ها با شکست روبرو می‌شوند، سؤال این است که چه کسی مسئول است و پول چه کسی سوخته است و جواب این است که کارآفرین پول و سرمایه خود را سرمایه‌گذاری می‌کند یا سرمایه را از سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران می‌گیرد، به عبارت دیگر اگر سرمایه‌گذاری دچار شکست شود، کارآفرین و سرمایه‌گذاران پول خود را کاملا از دست می‌دهند.

باید اذعان نمود که ، کارکنان و مدیران حرفه‌ای به سرعت پست های سازمانی خود را از دست خواهند داد مگر این‌که خود در کار شریک باشند. و متاسفانه بسیاری چون این مسئله را نمی دانند یا برای صرفه جویی از مدیران و کارکنان مستخدم استفاده می کنند که این کار اساسا باعث به خطر افتادن ماهیت کارآفرینی کار آنها خواهد شد  باید بخاطر داشته باشیم با پیش گرفتن چنین رویه ایی موفقیت یا عدم موفقیت استارتاپ ها و کارآفرینان فقط بر روی شخص کارآفرین متمرکز گردیده و به طبع بیشترین استرس و فشار کار روی یک فرد و در نهایت معمولا شکست چنین مجموعه هایی محتمل خواهد بود.
پس از سه دهه کار حرفه ای متوجه شدم که باهوش ها موفق نمی شوند و افراد با تحصیلات عالیه هم‌موفق نمی شوند داشتن پارتی و پول و ژن خوب هم الزاما شمارا موفق و جاودانه نخواهد کرد مثل بسیاری از مدیران برندهای برتر ایر‌ونی.
هرچند موفقیت همه این افراد و برندهایشان به این معنی نبود که فقط یک ایده‌ ابتکاری داشتند، بلکه آنها با سماجت سرسختی و پشتکار و در نهایت در طول مدت زمان پیوسته آماده بودند تا برای مدت مدیدی این ایده‌ها را اجرا نموده و حتی در هنگام سختی ها و مشکلات طاقت بسیار زیادی داشته باشند. استیو پل جابز فقید و بسیاری دیگر از کارآفرینان برتر جهان متفاوت متمایز و خاص هستند.
آری آنچه در همه این کارآفرینان افسانه‌ای مشترک است چشم‌انداز و حس و طراحی مأموریتی برای تغییر دنیا را سرلوحه و مرام خود قرار داده اند آن هم با سماجت و با کار سخت، استقامت و … در نهایت توانستند ایده‌های خود را به واقعیت ملموس تبدیل نمایند.
باید اذعان‌نمود که هر استارتاپ و یا هر کارآفرینی نیاز مبرمی به اکوسیستمی متمایز و پرورش یافته دارد . به تعبیر دیگر اگر کارآفرینان ویژگی‌های لازم را ندارند هرگز نمی‌توانند به موفقیت دست پیدا کنند.
فرد مستعد و کارآفرین در کشوری مانند بسیاری از کشورهای آفریقایی و یا آسیا و یا… اگر دارای ویژگی‌ها استثنایی و فوق العاده هم باشد اگر در محیط یا کشوری که خطر را تشویق یا شکست را تحمل نکند و برتر از همه، قادر به ارائه پول و منابع انسانی مورد نیاز برای موفقیت نباشند، هرگز نمی‌توانند موفق شوند. به عبارت دیگر در ایالات متحده که کشور مناسبی برای کارآفرینان نیست فرد هرچقدر تلاش می کند موفق نیست زیرا اکوسیستم لازم برای موفقیت کارآفرینان موجود نیست، باید اذعان نمود که در بسیاری از کشورها، یافتن منابع مالی هرگز آسان نبوده و نیست. اما برای این معضل هم راهکارهای متعددی وجود دارد.
در پایان از شما خواهش می کنم بدون‌تجربه و مخصوصا بدون مهارت هیچ کارآفرینی شانس موفقیت نخواهد داشت.

مازیار میر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *